ویزا مارکت

اخذ ویزای شنگن

دریافت ویزای شنگن

ویزای شنگن مجوز ورود به اروپا است. با داشتن ویزای شنگن می‌توانید به 25 کشور عضو شنگن برای اهداف مختلف سفر کنید.

کشورهای عضو شنگن اتریش، بلژیک، لیختن اشتاین، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس هستند. در میان این لیست، کشورهای لیختن اشتاین، سوئیس، ایسلند و نروژ عضو اتحادیه اروپا نیستند. اما با پذیرش قوانین مرتبط با اتحادیه اروپا سفر به آن‌ها با ویزای شنگن مجاز است.

دریافت ویزای شنگن
انواع ویزای شنگن
ویزای شنگن

انواع ویزای شنگن

ویزای شنگن با توجه‌ به هدف فرد از سفر، مدت زمان اقامت در آن کشور و نحوه ورود به کشور تقسیم‌بندی می‌شود. ممکن است هر یک از این دسته‌ها خود به دسته‌های ریزتری تقسیم شوند.
دریافت ویزای شنگن

ویزای شنگن متحدالشکل

ویزای اتحادیه شنگن یکپارچه، ویزایی است که برای مقاصد گردشگری و توریستی صادر می‌شود. کشورهایی که این ویزا را ارائه می‌دهند؛ اتریش، بلژیک، کرواسی، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس هستند. این ویزا خود به انواع A-B-C-D و دسته‌بندی می‌شود.
ویزای نوع A: ویزای مختص به ترانزیت و فرودگاه است. فردی که با این ویزا به فرودگاه کشور شنگن وارد می‌شود، فقط می‌تواند در فاصله تعویض پرواز داخل فرودگاه بماند، نه بیشتر.
ویزای نوع B: به فرد دارنده اجازه خروج از فرودگاه می‌دهد. همچنین فرد با این ویزا می‌تواند از کشور عضو شنگن به عنوان منطقه عبوری استفاده کند. حداکثر تا 5 روز از طریق مسیرهای زمینی باید منطقه شنگن را ترک کرد.
ویزای نوع C: همان ویزای توریستی با مدت مجاز اقامت به تعداد روزهای درج شده در ویزا است. ویزای نوع C سه زیردسته دارد. 1) ویزای سینگل که اجازه ورود فقط یک بار را می‌دهد. 2)ویزای دبل که فرد دارنده، مجاز به دوبار ورود به کشور است. 3)ویزای مولتی با تعداد مجاز ورود نامحدود اما مدت اعتبار و اقامت محدود 90 روزه طی 6 ماه.

ویزای اعتبار منطقه محدود

ویزای limited territorial validity visa که به اختصار LVT نام دارد. این ویزا بیشتر برای مقاصد بشردوستانه یا بازدیدهای با هدف روابط بین‌المللی صادر می‎شود. با داشتن این ویزا فرد فقط اجازه رفت و برگشت به کشوری که برای آن ویزا صادر شده است را دارد.

ویزای ملی شنگن

ویزای ملی شنگن را به نام ویزای نوع D نیز می‌شناسند. این ویزا برای اهداف تحصیلی یا کاری که نیاز به مدت اقامت بیشتر دارند صادر می‌شود. ویزای ملی نیز دو نوع دارد. 1) ویزای سینگل برای یک بار ورود با اقامت بلند مدت صادر می‌شود. اگر فرد به هر دلیلی کشور را ترک کند ویزا باطل است. 2)ویزای مولتیپل که به فرد دارنده اجازه می‌دهد در مدت اقامت از کشور خارج شود و به آن باز گردد.
هدف سفر

انواع ویزای شنگن با توجه به هدف سفر

هنگام پر کردن درخواست ویزا، هدف سفر باید مشخص شود. ویزای شنگن با توجه به این موضوع که هدف از سفر چیست نیز تقسیم بندی‌هایی دارد.

ترانزیت فرودگاهی

برای افرادی که قصد سفر به کشوری را دارند که یک کشور عضو شنگن در مسیر آن است، مورد استفاده قرار می‎گیرد. این افراد قصد ماندن در کشور شنگن را ندارند و فقط می‌خواهند در فرودگاه آن هواپیمای خود را عوض کنند.

ترانزیت

برای عبور یا توقف چند ساعته در یک کشور عضو شنگن این نوع ویزا انتخاب می‌شود. معمولا دریانوردانی که نیاز دارند مدتی را در بندر توقف کنند یا افرادی که از مسیر زمینی قصد عبور دارند، این هدف را در درخواست خود باید لحاظ کنند.

گردشگری

رایج ترین ویزا برای کشورهای حوزه شنگن با هدف توریست و بازدید از مکان‌های دیدنی، کسب تجربه فرهنگی و… است.

بازدیدی

برای دیدار با خانواده و اقوام یا بازدید از دوستی که در یکی از کشورهای عضو شنگن اقامت دارند، باید ویزای توریستی صادر شود. شرط مجاز برای دریافت ویزای شنگن بازدید، داشتن دعوت‌نامه است که در هنگام ثبت درخواست باید ارائه شود.

تجاری

برای بازرگانان و تاجران یا حتی کسانی که قصد انجام معامله کاری دارند صادر می‌شود. مزیت این ویزا سرعت روند بررسی و تایید آن است. پردازش این ویزا نسبت به سایر ویزاها حتی در زمان اوج فصل درخواست‌های ویزا اولویت دارد.

خبری

برای روزنامه‌نگاران و خبرنگاران با هدف پوشش‌دهی یک موضوع صادر می‌شود. فرد درخواست‌کننده باید یکی از اعضای مطبوعات باشد و بتواند آن را اثبات کند.

درمانی

کسانی که به‌دنبال درمان‌های پزشکی در کشورهای شنگن هستند، باید هدف درمانی را در فرم درخواست خود انتخاب کنند. بیماران با این ویزا اجازه خواهند داشت تا در یک دوره 6 ماهه حداکثر 3 ماه در کشور هدف بمانند. آن‌ها می‌توانند از خدمات درمانی هر کلینیک یا بیمارستانی استفاده کنند.

تحصیلی

دانش‌آموزان یا دانشجویانی که قصد تحصیل در دوره‌های کوتاه مدت را داشته باشند می‌توانند از ویزای تحصیلی استفاده کنند. حداکثر طول ترم می‌تواند 3 ماه باشد. برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه یا مدرسه‌ای که در یک کشور عضو شنگن باشد، نیز این ویزا صادر می‎شود.
مدارک مورد نیاز

مدارک مورد نیاز ویزای شنگن

مدارک مورد نیاز برای ارائه هنگام ثبت درخواست ویزای شنگن به کشوری که برای ورود به آن درخواست می‌شود، بستگی دارد. کشورهای عضو شنگن فهرستی از مدارک مورد نیاز برای هر هدف از ورود به خاک خود دارند. این شرایط برای اقامت در هر یک از آن‌ها تقریباً یکسان است. ویزا مارکت مدارک مورد نیاز اصلی برای هر هدف را براساس نوع ویزای درخواستی برای سهولت متقاضیان در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

مدارک اصلی ویزای کوتاه مدت شنگن

قبل از هر اقدامی باید فرم درخواست تکمیل و تحویل داده شود. این فرم هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری در دسترس است.
در کنار این مدارک برخی مدارک دیگر نیز ممکن است درخواست شود. این مدارک مربوط به اثبات کارمندی یا کارگری، خویش فرمایی، دانش‌آموزی یا دانشجویی و ازدواج هستند. همچنین اکثر کشورهای عضو شنگن نیاز به ترجمه رسمی و تایید شده مدارک دارند که اکثرا باید به زبان انگلیسی باشد.
هزینه‌ها

هزینه‌های اخذ ویزای شنگن

هزینه استاندارد برای ثبت درخواست ویزای شنگن برای بزرگسالان 80 یورو و برای کودکان زیر 6 سال رایگان است. کودکان بین 6 تا 12 سال هزینه 40 یورویی پرداخت می‌کنند.
برخی دیگر از افراد نیز از پرداخت هزینه ویزا معاف هستند. مانند کسانی که عضو خانواده فرد دارای ملیت کشوری عضو اتحادیه اروپا باشند، دانش‌آموزان یا دانشجویانی که به اردو رفته‌اند و دانشمندانی که برای یک هدف علمی اقدام به درخواست کرده‌اند.
هزینه‌های پرداخت شده برای درخواست ویزا در صورت رد درخواست، عودت داده نمی‌شوند. ویزا مارکت برای رفع این مشکل به شما پیشنهاد می‌کند تا از طریق کارشناسان مجرب این مجموعه اقدام کنید.
ریجکتی ویزا

ریجکتی ویزای شنگن

در صورتی که افسر سفارت یا کنسولگری نتواند اطلاعاتی که نیاز دارد را از مدارک شما پیدا کند، درخواست ویزای شما رد می‌شود. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که اولا افسر سفارت نتواند شما را با مدارک ارائه شده واجد شرایط تشخیص دهد. دوما در میان مدارک ارائه شده مغایرت با قوانین پیدا کند.

سایر دلایل ریجکت شدن ویزا می‌تواند مربوط به سابقه قبلی شما در ویزای شنگن باشد. مانند رعایت نکردن مدت اعتبار ویزا، رعایت نکردن برنامه سفر ارائه شده و داشتن پاسپورتی که یک ویزای شنگن فعال داشته باشد.
اگر برای کودک خردسالی درخواست ویزا داده می‌شود، باید مدارک هویتی خود و والدینش به طور کامل ارائه شود. مانند شناسنامه کودک یا سندی که نام و ارتباط والدین یا قیم قانونی را اثبات کند. اگر افسر کنسولگری بنا به هر دلیلی مظنون شود که مدارک ارائه شده جعلی هستند، درخواست ویزا رد می‌شود.
ویزای توریستی

اخذ ویزای توریستی

ویزای شنگن توریستی به کسانی که برای گردشگری و بازدید تفریحی از اروپا درخواست می‌دهند، اجازه می‌دهد تا حداکثر 90 روز در یک دوره 6 ماهه وارد حوزه شنگن شوند.

زمان درخواست و رسیدگی

دیرترین زمان مجاز برای درخواست ویزای توریستی 15 روز قبل از اقدام برای سفر است. 3 ماه پیش از تصمیم سفر بهترین زمانی است که می‌توان درخواست ویزای توریستی داد. زمان معمول برای رسیدگی به ویزای توریستی شنگن 15 روز کاری است. اما اگر مورد غیرعادی درباره فردی پیدا شود، بررسی درخواست ممکن است تا دو ماه زمان ببرد.

مدارک لازم

پس از تکمیل فرم درخواست ویزا، ارائه مدارک هویتی معتبر الزامی است. مانند پاسپورت که کمتر از 10 سال از گرفتن آن گذشته باشد. سایر مدارک لازم برای ارائه هنگام درخواست ویزای توریستی در زیر لیست شده‌اند.
در کنار این مدارک برخی مدارک دیگر نیز ممکن است درخواست شود. این مدارک مربوط به اثبات کارمندی یا کارگری، خویش فرمایی، دانش‌آموز یا دانشجویی و ازدواج هستند.

نکات مهم

درخواست ویزای توریستی باید به سفارت، کنسولگری یا مرکز دریافت ویزا در کشور مقصد تحویل داده شود. به طور مثال برای بازدید از سوئد درخواست را برای سفارت سوئد ارسال خواهید کرد. اگر قصد داشته باشید به دو کشور حوزه شنگن سفر کنید ملاک کشوری خواهد بود که مدت بیشتری در آن اقامت خواهد داشت.
ویزای تحصیلی

اخذ ویزای تحصیلی

اگر فردی به قصد فرصت مطالعاتی یا گذراندن دوره‌های ترمی کوتاه مدت قصد سفر به کشورهای شنگن را داشته باشد، ویزای تحصیلی انتخاب می‌کند. برای کشورهایی که در توافق با کشورهای عضو شنگن برای ورود و خروج بدون ویزا نیستند، این ویزا صادر می‎شود. افراد درخواست‌کننده از کشورهای ثالث باید ویزای تحصیلی با هدف اقامت 3 ماهه یا بیشتر با توجه به طول ترم خود درخواست دهند.

زمان درخواست و مدت اقامت

برای درخواست ویزای تحصیلی حداقل 3 ماه و حداکثر 15 روز قبل از شروع سفر باید اقدام شود. بهترین حالت برای ثبت درخواست ویزا 4 هفته است. معمولا بررسی درخواست 15 روز کاری زمان نیاز دارد. مدت زمان رسیدگی بنا به تصمیم سفارت در موارد خاص ممکن است تا دو ماه نیز به درازا بکشد.
ویزای دانشجویی شنگن برای یک دوره 6 ماهه، تا 3 ماه اعتبار دارد. هنگام دریافت ویزا این مورد و مدت زمان اقامت مجاز روی برچسب آن درج شده است.

مدارک لازم

هنگام درخواست برای ویزای تحصیلی باید دو فرم پر شود. مدارک الزامی برای درخواست ویزای تحصیلی کشورهای حوزه شنگن در ادامه لیست شده‌اند.

برخی مدارک اضافه دیگر مانند مدارک شناسایی خردسال همراه، مدارک اثبات شغلی در صورت شاغل بودن یا مدارک خود اشتغالی ممکن است لازم شوند.

نکات مهم

با ویزای تحصیلی شنگن نمی‌توانید در کشورهای حوزه آن کار کنید. در برخی موارد فقط کار پاره وقت و محدود مجاز است. اگر خانواده شما بخواهند برای دیدار یا به عنوان همراه به شما ملحق شوند، باید ویزای توریستی با هدف بازدید خانوادگی درخواست دهند. تمام افراد در هر گروه سنی می‌توانند برای ویزای تحصیلی شنگن درخواست دهند.
ویزای کاری

اخذ ویزای کاری

با اینکه هر ساله برای نیروی کار ماهر در مشاغلی که با کمبود نیرو روبه‌رو هستند درخواست زیاد است، اما کشورهای شنگن ویزای کاری ندارند. هرچند با داشتن ویزای نوع D یا همان ویزای ملی کار مجاز است. در صورتی که ویزای ملی با اهداف شغلی صادر شده باشد می‌توان در یکی از کشورهای عضو شنگن کار کرد.
شرایط ویزای کاری شنگن ارتباط مستقیم با قوانین کار در کشور هدف دارد. برای درخواست و شرایط لازم باید قوانین استخدامی و شرایط درخواست برای کار، مربوط به هر کشور مطالعه شود.

مدت درخواست و زمان اقامت

برای درخواست ویزای شنگن بهتر است از 3 ماه جلوتر اقدام کنید. فرایند رسیدگی به درخواست ویزای کاری ممکن است تا 12 هفته نیز افزایش پیدا کند. مدت اعتبار ویزای کار شنگن اغلب تا یک سال است که می‌توان آن را تمدید کرد. مدت دقیق اقامت روی برچسب ویزا نوشته شده است.

مدارک لازم

تمام مدارک هویتی مانند شناسنامه، پاسپورت جدید و قدیمی، عکسی که حداکثر 3 ماه اخیر آن را گرفته باشید باید ارائه شوند. لیست سایر مدارک در زیر است.
برای کار کردن در یک کشور دیگر باید حداقل‌های زبان آن کشور یا زبان انگلیسی را بلد باشید. در این زمینه نیز باید مدرکی که دال بر اثبات آن باشد ارائه کنید.
ویزای درمانی

اخذ ویزای درمانی

ویزای شنگن به بیمارانی تعلق می‌گیرد که با هدف دریافت خدمات پزشکی قصد دارند به کشوری در حوزه شنگن سفر کنند. این ویزا به دارنده آن اجازه می‌دهد طی مدت اقامت، در هر بیمارستان یا کلینیک درمانی مورد مداوا قرار گیرد.

مدت پاسخگویی و مدت اعتبار

حداقل 3 ماه قبل از اقدام برای سفر بهتر است ویزای خود را تهیه کنید. 15 روز قبل هم می‌توانید درخواست خود را ارائه کنید، اما ممکن است مدت رسیدگی به درخواست شما دیرتر شود. در شرایطی که حال بیمار ناگهان بدتر شود ممکن است پردازش ویزا دیرتر انجام بگیرد.
با ویزای درمانی برای یک دوره 6 ماهه می‌توانید 90 روز در کشور هدف اقامت کنید. اگر مدت زمان لازم برای طی دوره درمانی بیشتر باشد، به جای ویزای درمانی، ویزای ملی درخواست دهید.

مدارک لازم

پس از پر کردن صحیح فرم درخواست باید آن را پرینت گرفته و امضا کنید. همراه فرم باید دو قطعه عکس که حداکثر 3 ماه گذشته گرفته شده باشند و قوانین شنگن در آن‌ها رعایت شده باشد، ارائه کنید. سایر مدارک در زیر لیست شده‌اند.
برخی مدارک کاری یا ازدواجی برای برخی کشورها درخواست می‌شود. افسر سفارت می‌خواهد جزئیات کامل علت سفر شما را بداند؛ بنابراین تمام مدارکی که از شما درخواست می‌شود را در اختیار او بگذارید.

نکات مهم

ویزای درمانی شنگن فقط در صورت بدتر شدن وضعیت بیماری قابل تمدید است. در این حالت باید مدارکی بیاورید که ثابت کند سفر برای جان شما خطرناک است یا مدرکی که ثابت کند باید دوره درمانی خود را ادامه دهید.
ویزای مارکت برای سهولت در روند اخذ ویزای شنگن تمام اطلاعات لازم را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. این مجموعه با کارشناسان مجرب خود به کمک افرادی خواهد آمد که می‌خواهند در سریع‌ترین زمان و بدون دردسر ویزای خود را دریافت کنند.

دریافت ویزای شنگن

کارشناسان حرفه ای ویزا مارکت، آماده پاسخگویی به شما هستند.

فرم درخواست خدمات ویزا مارکت

نام

سوالات متداول

تفاوت ویزای شنگن یک بار ورود و چند بار ورود در چیست؟

ویزای یک بار ورود به فرد اجازه ورود بیش از یک بار به کشور هدف را نمی‌دهد. به محض آن‌که کشور را ترک کنید مجاز به ورود مجدد به آن نیستید. اما با داشتن ویزای چندبار ورود می‌توانید در مدت اعتبار ویزا هرچند بار که بخواهید به کشور رفت و آمد کنید.

؟ اعتبار ویزا مدتی است که می‌توانید از ویزا برای ورود و شروع اقامت استفاده کنید. مدت اقامت بسته به نظر سفارت دارد و نشان‌دهنده حداکثر تعداد روزهایی است که مجاز به ماندن در کشور هدف هستید.

هزینه‌های درخواست ویزا را با پول نقد، کارت نقدی یا اعتباری، چک یا سفارش بانکی می‌توان پرداخت کرد. زمانی‌که درخواست خود را ثبت می‌کنید، هزینه را پرداخت کرده و رسید را به سایر مدارکی که تحویل می‎دهید، پیوست می‌کنید. روش دقیق پرداخت از طرف سفارت در هنگام تعیین وقت مصاحبه اطلاع داده خواهد شد.

شما هزینه‌های درخواستی را با توجه به واحد پولی کشور مقصد پرداخت خواهید کرد.

خیر تمام انواع ویزای شنگن هزینه یکسانی دارند. حتی اگر ویزای درخواستی شما 7 روزه باشد و فرد دیگری 3 ماهه درخواست ویزا داده باشد، هزینه هر دو یکسان خواهد بود.

همان ویزای درمانی اما با مدارکی که ثابت کند شما چه نسبتی با فرد بیمار دارید و مدارکی که ویزای درمانی بیمار را ثابت کند.