ویزا مارکت

رزرو وقت سفارت آمریکا

وقت سفارت آمریکا

در میان مراحل اخذ ویزای آمریکا نیاز دارید که حداقل یک بار به سفارت آمریکا بروید. این مراجعه حضوری برای تحویل برخی مدارک و ثبت ویژگی‌های بیومتریک نظیر اثر انگشت است. همچنین ممکن است که لازم باشد با یک افسر اداره مهاجرت هم مصاحبه داشته باشید. در این صورت، نظر مستقیم افسر تاثیر زیادی روی پرونده شما دارد و می‌تواند منجر به تایید یا ریجکت شدن ویزای شما شود.
اما قبل از همه این‌ها، برای این‌که بتوانید در سفارت حضور یابید، باید از قبل وقت رزرو کنید. با‌توجه‌به تعداد زیاد درخواست‌های ویزا، سفارت‌ها این تدبیر را اندیشدیده‌اند تا از ازدحام جمعیت جلوگیری شود. در این صورت هرکس در زمان مشخص‌شده برای خودش به سفارت می‌رود و با کمترین معطلی ممکن کارش را انجام می‌دهد.
رزرو وقت سفارت آمریکا

The time of the American Embassy

فرآیند رزرو وقت سفارت‌ آمریکا

ضرورت دقت در فرآیند رزرو وقت سفارت‌ آمریکا

اهمیت صحیح انجام دادن روند تعیین وقت سفارت آمریکا آنجایی برای شما روشن می‌شود که یک نکته را به خاطر بیاورید. آن هم این است که آمریکا سفارتی در کشور ما ندارد و برای انجام روندهایی که نیاز به حضور در سفارت دارند، شما باید یک سفر دیگر هم داشته باشید. یعنی لازم است که به سفارت آمریکا در یک کشور ثالث بروید.
حالا یک لحظه تصور کنید در حالی که به کشور ثالث رفته‌اید تا در سفارت آمریکا حضور پیدا کنید، تازه متوجه می‌شوید که جایی از این فرایند را اشتباه کرده‌اید. مثلا شاید روی این حساب باز کرده بودید که آن سفارت خلوت است و می‌توانید در همان روزها وقت خالی پیدا کنید ولی این اتفاق رخ نداده. حتی هنگام گرفتن وقت سفارت، یکی از فیلدها مانند نوع ویزا را اشتباه وارد کرده باشید یا یکی از مدارک را با خود به سفارت نبرده باشید.
فرآیند رزرو وقت سفارت‌ آمریکا
خلاصه حواستان باشد که در خود ایران سفارتی برای آمریکا نداریم و هر بار طی کردن مسیر به کشورهای اطراف وقت و هزینه قابل‌توجهی از شما می‌گیرد. مهم است که به‌درستی روند اخذ وقت سفارت را طی کنید. یعنی دقت کنید اشتباهی در انتخاب زمانی که برای شما مناسب است رخ ندهد و تمام نکته‌های لازم را هم رعایت کنید.
انتخاب سفارت در مراحل رزرو وقت سفارت آمریکا

انتخاب سفارت در مراحل رزرو وقت سفارت آمریکا

لازم به ذکر است که شما نیاز دارید سفارتی که می‌خواهید به آن مراجعه کنید را از قبل انتخاب کرده باشید. اگر می‌خواهید مصاحبه‌ای که با افسر مهاجرت در سفارت در پیش دارید، به زبان فارسی صورت بگیرد، تنها سه گزینه در اختیار دارید. سه کنسولگری زیر زبان فارسی را پوشش می‌دهند:کنسولگری آنکارا در کشور ترکیه، کنسولگری دبی در کشور امارات متحده عربی، کنسولگری ایروان در کشور ارمنستان
اگر مشکلی با زبان انگلیسی ندارید و می‌توانید آن را روان صحبت کنید یا صحبت‌های انگلیسی افسر را متوجه شوید، دست شما برای انتخاب سفارت باز است. بخش کنسولی آمریکا در تمام کشورها مصاحبه‌ها را به زبان انگلیسی یا زبان خود آن کشور انجام می‌دهد. اگر قصد دارید در سفارتی به جز سه سفارت ذکرده، کار خود را پیش ببرید و به زبان انگلیسی یا زبان آن کشور هم مسلط نیستید، احتمالا در فرآیند درخواست ویزای شما تاخیر به وجود می‌‌آید.
البته حواستان به این هم باشد که ممکن است به خاطر قرار گرفتن در مکان جدید یا مواجهه با یک افسر مقداری استرس تجربه کنید. همچنین دانستن این نکته که اکسپت یا ریجکت شدن ویزای شما به نظر آن افسر بستگی دارد هم می‌تواند میزان آرامش یا نگرانی شما را تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از افراد، در شرایط گفته‌شده ترجیح می‌دهند که با زبان مادری ارتباط برقرار کنند. شما هم شرایط خود را در این زمینه نظر بگیرید و با اطمینان سفارت خود را انتخاب کنید.
روند تعین وقت سفارت

روند تعین وقت سفارت آمریکا

برای شروع فرآیند باید به وب‌سایت رسمی سفارت آمریکا به آدرس usvisa-info  مراجعه کنید. در بدو ورود و در همان صفحه ابتدایی از شما می‌خواهند که نوع ویزای خود را مشخص کنید. البته در همین که بگویید در دسته ویزاهای مهاجرتی است یا غیرمهاجرتی کفایت می‌کند.
سپس به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که باید مشخص کنید از کدام کشور در حال درخواست دادن هستید و به چه زبانی می‌خواهید ادامه دهید. نام ایران را می‌توان در اواسط صفحه و در طبقه‌بندی خاورمیانه یا همان Middle East پیدا کنید. هم به زبان فارسی می‌توانید ادامه دهید هم به زبان انگلیسی. در این مرحله لازم است که یک حساب کاربری بسازید و وارد آن شوید. پس از تکمیل فیلدها لازم است هزینه را با استفاده از کارت اعتباری بین‌المللی یا مستر کارت پرداخت کنید که برای سه سفارت آنکارا، دبی و ایروان حدود 190 دلار است. در انتها می‌توانید سفارت و زمان مد نظر خود را از بین وقت‌های خالی موجود در تقویم زمان وقت سفارت آمریکا انتخاب کنید.

Documents required to make an appointment at the American Embassy

مدارک مورد نیاز

مدارک مورد نیاز برای گرفتن وقت سفارت آمریکا

پس از ساختن حساب کاربری، برای تعیین وقت سفارت لازم است شماره تاییدیه فرم DS-160 برای هریک از درخواست‌دهندگان ویزا وارد کنید. پس بهتر است پیش از شروع کردن فرآیند اخذ وقت این فرم را پر کرده باشید. فرم DS-160 فرم درخواست ویزای آنلاین دولت آمریکا است و برای هرگونه استفاده از خدمات سایت سفارت آمریکا نیاز دارید که شماره تاییدیه آن را وارد کنید. این فرم را می‌توانید از طریق مراجعه به آدرس https://ceac.state.gov/CEAC پر کنید.
توجه کنید که اطلاعات لازم را با دقت وارد کنید زیرا امکان ویرایش وجود ندارد. همچنین آدرس ایمیلی که می‌نویسید، باید معتبر باشد و به آن دسترسی داشته باشید، چون تمام ایمیل‌های مهم در فرایند اخذ ویزای آمریکا به این آدرس فرستاده می‌شوند.
در روند تعیین وقت سفارت لازم است که مدارک نیز را علاوه بر فرم DS-160 آماده داشته باشید:
همچنین برای روزی که به سفارت مراجعه کنید نیز اسناد مختلفی نظیر اصل پاسپورت، دو قطعه عکس و مدارک دیگری را باید با خود به همراه داشته باشید. این مدارک بسته به نوع ویزای درخواستی شما متفاوت خواهند بود.

رزرو وقت سفارت آمریکا

کارشناسان حرفه ای ویزا مارکت، آماده پاسخگویی به شما هستند.

فرم درخواست خدمات ویزا مارکت

نام

سوالات متداول

آیا امکان انتقال هزینه به یک سفارت دیگر وجود دارد؟

در روند تعیین وقت سفارت زمانی که یک سفارت را انتخاب می‌کنید و هزینه را می‌پردازید، دیگر هیچ راهی برای تعویض سفارت وجود ندارد. یعنی مثلا اگر متوجه شدید که در تقویم زمانی سفارت مورد نظرتان در هفته‌های آتی وقت خالی وجود ندارد، نمی‌توانید از همان هزینه برای دریافت وقت از سفارت دیگری اقدام کنید.
درنتیجه لازم است در انتخاب سفارت دقت به خرج دهید. برای مشورت گرفتن درباره اینکه باتوجه‌به شرایط شما و بازه زمانی مد نظرتان برای مراجعه به سفارت کدام کنسولگری می‌تواند انتخاب بهتری باشد، می‌توانید با کارشناسان ویزامارکت ارتباط برقرار کنید.

نوع ویزایی که شما درخواست دریافت آن را دارید، در نحوه گرفتن وقت سفارت و اینکه چه زمانی به شما وقت می‌دهند، . فهرست ویزاهایی که اولویت آن‌ها برای رزرو وقت یکسان است، در ادامه به‌صورت گروه‌های جداگانه آورده شده‌اند:

  • ویزاهای توریستی، کاری، دیدار خویشان، شرکت در کنگره‌ها و درمان پزشکی
  • ویزاهای دانشجویی و فرصت مطالعاتی
  • ویزاهای نامزدی و سرمایه‌گذاری
  • افرادی که متقاضی دریافت گرین کارت و شهروندی آمریکا هستند.


به‌طور معمول، تعداد وقت‌های سفارت آمریکا برای ویزاهای توریستی و دانشجویی بیشتر از سایر انواع ویزاست و متقاضی بیشتری هم دارد. برخی از سفارت‌های در مقطع‌های خاصی از زمان نوع خای از ویزا را بیشتر پوشش می‌دهند. درنتیجه بهتر است است که این نکته را پیش از اینکه وقت خود را قطعی کنید و برای سفر به کشور ثالث برنامه‌ریزی انجام دهید. یعنی از نحوه رزرو وقت سفارت برای ویزای درخواستی خود و شرایط اکم بر سفارت مورد نظرتان اطمینان حاصل کنید.

شما برای برنامه‌ریزی زمانی سفرتان به آمریکا به هر دلیلی که باشد، نیاز دارید تخمینی از وقت مقرر برای مراجعه به سفارت داشته باشد. یعنی احتمالا علاقه دارید بدانید اولین وقت خالی برای مراجعه به سفارت در یکی از کشورهای همسایه چه زمانی است.
در حقیقت با توجه به حجم زیاد متقاضیان دریافت ویزا و محدودیت زمانی پذیرش هر کدام از سفارت‌ها، نمی‌توان تاریخ دقیقی را مشخص کرد. تعداد درخواست‌ها با وجود زیاد بودن متغیر است درنتیجه اولین وقت خالی در تقویم زمانی رزرو وقت سفارت هم متغیر خواهد بود. این بازه تقریبی از چند روز تا چندین ماه را در بر می‌گیرد.
متاسفانه ممکن است به دفعات به سایت رسمی سفارت آمریکا سر بزنید و با این پیام مواجه شوید که «در حال حاضر هیچ وقتی موجود نیست». همان‌طور که گفتیم گاهی احتمال دارد این شرایط تا چند ماه و حتی یک سال طول بکشد. شما می‌توانید از کارشناسان ویزامارکت مشورت بگیرید که چه زمان‌هایی احتمال گذاشتن وقت‌های خالی روی سایت بیشتر است. همچنین می‌توانید کل فرایند گرفتن وقت سفارت آمریکا را به همکاران ما در ویزامارکت بسپارید

برای افرادی که بیشتر از 14 سال سن دارند، باید به‌طور جداگانه وقت سفارت بگیرید و خودشان به‌تنهایی یک وقت مصاحبه خواهند داشت. اما افرادی که کوچک‌تر از این سن‌وسال هستند می‌توانند در زمان مصاحبه یکی دیگر از اعضای خانواده حضور پیدا کنند.
برای جابه‌جایی وقت سفارت پیش از آن‌که موعد آن برسد و فقط دو بار می‌توانید اقدام کنید. البته به خاطر حجم بالای تقاضای وقت سفارت و انتظارهای‌ طولانی‌مدتی که احتمالا خودتان هم تجربه کرده‌اید، جابه‌جایی وقت سفارت را زیاد توصیه نمی‌کنیم.