ویزا مارکت

رزرو وقت سفارت فرانسه

وقت سفارت فرانسه

فرقی ندارد ویزای فرانسه شما از چه نوعی باشد، در هر صورت برای حضور در محل سفارت فرانسه باید از قبل وقت سفارت را رزرو کنید. لازم به ذکر است که فقط در زمان مقرر می‌توانید در آنجا حضور داشته باشید. ضرورت حضور یافتن شما در سفارت برای مواردی نظیر ثبت ویژگی‌های بیومتریک، تحویل مدارک و انجام مصاحبه با افسر اداره مهاجرت است.
البته انجام مصاحبه برای تمامی انواع ویزاهای فرانسه صورت نمی‌گیرد. برای مثال می‌توان به ویزای بلندمدت یا ملی فرانسه اشاره کرد که در آن مصاحبه هم نیاز است. از جمله ویزاهایی که نیازی به مصاحبه ندارند نیز می‌توان ویزای توریستی را نام برد. برای ویزای توریستی، شما فقط برای تحویل مدارک و ثبت ویژگی‌های بیومتریک وقت سفارت رزرو می‌کنید.
وقت سفارت فرانسه

Time of the French Embassy

روند تعین وقت

روند تعین وقت فرانسه

پیش از هر چیز باید نوع ویزای خود را مشخص کنید. زیرا اینکه به چه سایتی مراجعه کنید، بستگی به نوع ویزای شما دارد. در صورتی که ویزای شما از نوع دیپلماتیک یا خدماتی است، باید با ارسال ایمیل به آدرس [email protected] با سفارت تماس حاصل نمایید.

اگر متقاضی هر کدام از ویزاهای زیر هستید، لازم است که با مرکز Campus France در آدرس اینترنتی https://www.iran.campusfrance.org ارتباط برقرار کنید:

  • ویزای دانشجویی (چه کوتاه‌مدت و چه بلندمدت)
  • ویزاهای تحقیقاتی و علمی به همراه Convention d’Accueil (چه کوتاه‌مدت و چه بلندمدت)
  • ویزای خانواده دانشجو یا محقق (شامل همسر و فرزندان)
روند تعین وقت فرانسه

اما برای سایر ویزاها به‌ویژه ویزای توریستی مسئولیت انجام امور مربوط به تعیین وقت سفارت فرانسه در ایران برعهده کارگزاری VFS Global است. این شرکت به‌عنوان کارگزاری رسمی در رابطه با امور دریافت ویزای بسیاری از کشورها از جمله فرانسه در ایران فعالیت می‌کند. بنابراین، در صورتی که خواهان دریافت ویزای توریستی هستید، باید به وب‌سایت کارگزاری VFS Global بروید.

نحوه گرفتن وقت سفارت فرانسه از VFS Global

نحوه گرفتن وقت سفارت فرانسه از VFS Global

برای تعیین وقت از طریق وب‌‌سایت VFS Global، پس از آن‌که وارد سایت شدید، در کادر «وقت سفارت» روی گزینه «هم اکنون رزرو کنید» کلیک کنید تا به صفحه مربوطه هدایت شوید. ذکر این نکته نیز ضروری است که قبل از این، باید به شکل آنلاین در سایت France-Visas فرم درخواست ویزای فرانسه را تکمیل کرده باشید تا بتوانید وقت سفارت بگیرید. در این صورت می‌توانید با ساختن اکانت و سپس وارد شدن به آن، روند رزرو وقت خود را به اتمام برسانید.

دریافت وقت فوری و VIP فرانسه

فعلا وقت سفارت فوری برای ویزاهای توریستی داده نمی‌شود. اما اگر بنا به شرایط خاصی که دارید، باید روند دریافت ویزای خود را سریع‌تر طی کنید و برای این امر نیاز دارید که زودتر وقت بگیرید، به سفارت ایمیل بزنید. ممکن است برای شرایط اضطراری مانند شرکت در مراسم ختم، انجام درمان، حضور در یک کنفرانس علمی و دیگر موقعیت‌های مشابه با شما همکاری کنند.
البته به‌غیر از وقت سفارت فوری، وقت سفارت ویژه یا VIP هم وجود دارد و گزینه خوبی برای زمانی که عجله دارید، محسوب می‌شود. با انتخاب این گزینه در سالنی جدا از سایر مراجعان عادی و با امکاناتی لاکچری حضور پیدا می‌کنید. در این صورت عکس‌ها و فتوکپی‌های پرونده شما رایگان خواهند بود و می‌توانید از طریق پیامک از آخرین وضعیت پرونده‌تان مطلع شوید.
دلیل اینکه از این نوع وقت سفارت در این بحث سخن به میان آوردیم، این است که برخلاف وقت‌های عادی، وقت VIP دیرتر پر می‌شود. یعنی ممکن است در روزهایی که نوبت‌های عادی پر شده‌اند، بتوانید با رزرو وقت ویژه کار خود را سریع‌تر پیش ببرید.
هزینه وقت سفارت

هزینه وقت سفارت فرانسه

هنگام تعیین وقت سفارت فرانسه شما باید یک میلیون تومان به‌صورت آنلاین پرداخت کنید. این هزینه صرفا برای این است که از رزرو وقت سفارت توسط ربات‌ها یا افراد سودجو جلوگیری شود. درنتیجه این مبلغ هنگام حضور در سفارت به حساب بانکی شما برگردانده می‌شود.
هنگام مراجعه به دفتر VFS Global که در هروی سنتر واقع شده است، باید 40 یورو به‌صورت نقد به این کارگزاری پرداخت کنید. ان هزینه بابت خدماتی که آن روز برای شما انجام می‌دهند، گرفته می‌شود. از جمله خدمات ذکرشده می‌توان به ثبت ویژگی‌های بیومتریک نظیر اثر انگشت و فرستادن مدارک و پرونده ویزای شما اشاره کرد.

نکات مربوط به جابه‌جایی وقت سفارت فرانسه از VFS Global

پس از رزرو وقت در سایت رسمی کارگزاری VFS Global در صورتی که مایل به تغییر زمان تعیین‌شده هستید، با محدودیت‌ها و در چارچوب خاصی می‌‌توانید این کار را انجام دهید. شما صرفا می‌توانید دو دفعه وقت سفارت خود را بدون پرداخت هزینه تغییر دهید. البته آن هم در صورتی که حداقل دو روز کاری به زمان تعیین‌شده شما مانده باشد و وقت خالی هم موجود باشد.
اگر بیشتر از دو بار بخواهید وقت خود را تغییر دهید یا اینکه در زمان مقرر در سفارت حاضر نشوید، در هر دو مورد باید وقت جدیدی برای حضور در سفارت اخذ کنید. یعنی باید مجددا برای تعیین وقت هزینه گفته‌شده را پرداخت کنید و مبلغی که دفعه اول پرداخته بودید، دیگر قابل‌برگشت نخواهد بود.

Documents required to make an appointment at the French Embassy

مدارک مورد نیاز

مدارک مورد نیاز برای گرفتن وقت سفارت فرانسه

برای اینکه بتوانید وقت خود را رزرو کنید، صرفا به شماره پاسپورت و کد تایید فرمی که به‌صورت آنلاین برای درخواست ویزای فرانسه تکمیل کرده‌اید، نیاز دارید. اما در روزی که برای ملاقات با سفارت به‌صورت حضوری تشریف می‌برید، لازم است همه مدارک مورد نیاز ویزای خود همراهتان ببرید و به مسئول مربوطه تحویل دهید. پس بسته به اینکه نوع ویزای شما چیست، مدارکی که هنگام مراجعه حضور باید با خود ببرید، متفاوت خواهد بود.
مدارک مورد نیاز برای گرفتن وقت سفارت فرانسه
تعیین وقت سفارت فرانسه

تعیین وقت سفارت فرانسه در نوع ویزای دانشجویی

در روند دریافت ویزای تحصیلی فرانسه یک مصاحبه آنلاین خواهید داشت که باید بعد از تکمیل فرم درخواست ویزا، برای رزرو وقت به شرکت کامپوس ایمیل بزنید. تاریخ این مصاحبه به ایمیل شما ارسال می‌شود. بعد از اینکه مصاحبه را انجام دادید، خود شرکت کامپوس وقت سفارتتان را رزرو می‌کند و تاریخش را به اطلاع شما خواهد رساند.

وقت تایید مدارک توسط سفارت فرانسه

در جریان دریافت ویزاهای بلندمدت فرانسه لازم است که اعتبار برخی مدارک شما توسط سفارت فرانسه تایید شود. برای تایید مدارک نیز نیاز دارید که ایمیلی به‌منظور رزرو وقت به ایمیل سفارت فرانسه به آدرس [email protected] ارسال کنید. متن ایمیل هم می‌تواند به زبان فارسی نوشته شود، هم به زبان فرانسوی. اما چون کارمندان کنسولگری فرانسوی‌ زبان هستند، اگر بتوانید متن ایمیل را به این زبان بنویسید، بهتر است.

رزرو وقت سفارت فرانسه

کارشناسان حرفه ای ویزا مارکت، آماده پاسخگویی به شما هستند.

فرم درخواست خدمات ویزا مارکت

نام

سوالات متداول

آیا سفارت فرانسه خدمات غیرحضوری نیز دارد؟

بله. کارگزاری فرانسه برای افرادی که نیازی به ثبت کردن ویژگی‌های بیومتریک و انگشت‌نگاری ندارند، به ازای دریافت هزینه خدمات غیرحضوری نیز در نظر گرفته است. از جمله این خدمات می‌توان به دریافت مدرک از درب منزل یا محل کار اشاره کرد.

بله ولی این کار فقط برای اهداف اضطراری و خاصی نظیر روند درمان یا شرکت در یک قرار ملاقات یا کنفرانس تجاری انجام می‌شود. البته می‌توانید با صرف هزینه بیشتر از امکان رزرو وقت ویژه یا VIP هم استفاده کنید.

اگر نوع ویزای درخواستی شما بلندمدت یا ویزای ملی باشد، زمان طولانی‌تری باید منتظر بمانید و چیزی حدود 15 الی 60 روز پس از دریافت ایمیل خواهد بود. اما در صورتی که برای ویزاهای کوتاه‌مدت درخواست داده باشید، زمان ملاقات شما تقریبا بین 5 تا 20 روز کاری بعد از دریافت ایمیل خواهد بود.

برای رزرو وقت از VFS باید دقت کنید که نوع ویزاهایی که با عبارت «Long Stay» یا همان اقامت بلندمدت آغاز می‌شوند، برای ویزای ملی فرانسه هستند. یعنی صرفا در صورتی باید این نوع وقت را رزرو کنید که نوع ویزای درخواستی شما از همین نوع باشد. از جمله ویزاهای این دسته می‌توان به ویزای پیوستن به خانواده، ویزای استعدادیابی، ویزای بازگشت و چند مورد دیگر اشاره کرد.
در صورتی که موقع تعیین وقت سفارت نوع ویزای خود را اشتباه وارد کنید، پرونده شما در مرکز VFS Global پذیرفته و پردازش نخواهد شد. لازم به ذکر است که مبلغی که به‌صورت آنلاین می‌پردازید نیز به شما برگشت داده نمی‌شود.

بله. اما فقط در صورتی که وقت خالی وجود داشته باشد و حداقل 48 ساعت کاری به زمان قبلی شما باقی مانده باشد، نهایتا دو دفعه می‌توانید این کار را انجام دهید.